Czy perfumy mogą utracić swój zapach?

Czy perfumy mają swoją datę przydatności do użycia? W jaki sposób oznaczają ją producenci? Czy mamy jakikolwiek wpływ na trwałość zapachu? Przedstawiamy porady na temat przechowywania perfum.

Wiele osób błędnie uważa, że dobre perfumy są jak dobre wino: im starsze, tym lepsze. Niestety zapachy, podobnie jak inne kosmetyki, również mają swoją datę przydatności do użycia i z czasem tracą właściwości. Na szczęście istnieje parę sprawdzonych metod na przedłużenie ich trwałości.

Perfumy w prawie unijnym

Reklama

Zgodnie z unijnym Rozporządzeniem 1223/2009 każdy kosmetyk musi zostać oznaczony datą minimalnej trwałości, dotyczy to również perfum. Jeżeli okres przydatności do użycia jest dłuższy niż 30 miesięcy, to powinniśmy zostać poinformowani, jak długo możemy cieszyć się kosmetykiem po jego otwarciu. Tę informację znajdziemy na symbolu słoiczka z otwartym wieczkiem, który zazwyczaj zamieszczany jest na zewnętrznym opakowaniu produktu. Widnieje na nim liczba oraz wielka litera "M". Na przykład "12M" oznacza, że możemy perfumy zużyć w ciągu roku (12 miesięcy) od pierwszego zastosowania. Data minimalnej trwałości podana jest w przybliżeniu do roku i miesiąca lub nawet do konkretnego dnia. Powinien widnieć przy niej symbol klepsydry. Warto również sprawdzać numery seryjne podawane na opakowaniu zewnętrznym. Dzięki temu przekonamy się, kiedy dokładnie perfumy zostały wyprodukowane. Kod wpisuje się w tzw. kalkulator ważności kosmetyków, który bez trudu można znaleźć w internecie.

Światło

Trwałość perfum można jednak przedłużyć, odpowiednio o nie dbając. Wrogiem numer jeden jest światło i to zarówno promienie słoneczne, jak i sztuczne oświetlenie. Choć flakony często same w sobie stanowią piękny element wystroju łazienkowego wnętrza, to jednak najlepiej przechowywać je w szufladach lub zamykanych szafkach. Błędem wielu osób jest wyrzucanie tekturowego opakowania zewnętrznego. Nie dość, że znajdują się na nim ważne informacje dotyczące chociażby trwałości produktu, to jeszcze pudełko stanowi idealną ochronę przed niekorzystnym działaniem światła.

Powietrze

Kolejnym wrogiem zapachu jest powietrze. Nie bez powodu większość flakonów ma zatyczki. Proces utleniania zabija trwałość kosmetyku, zapach wietrzeje, aż w końcu staje się ledwie wyczuwalny. Doskonałym zabezpieczeniem jest również atomizer, który w tej chwili stosowany jest już w zdecydowanej większości flakonów, choć zdarzają się jeszcze perfumy w kremie lub w zwykłych buteleczkach.

Wilgoć

Niestety trwałości perfum nie służy również wilgoć, która może przedostać się do flakonu i wpłynąć na jakość kompozycji zapachowej. Dlatego wbrew pozorom łazienka wcale nie jest najlepszym miejscem do przechowywania perfum. Lepiej trzymać je na przykład w szufladzie sypialnianej toaletki.

Temperatura

Niektórzy błędnie sądzą, że przechowywanie perfum w lodówce przedłuża ich trwałość. Tymczasem niska i wysoka temperatura lub gwałtowne jej wahania wcale nie wpływają korzystnie na zapach. Perfumy najlepiej znoszą warunki pokojowe. Optymalnie jest trzymać je w pomieszczeniu, w którym panuje 16-20°C, dlatego profesjonaliści i zagorzali amatorzy zapachów w tym celu zakupują specjalne chłodziarki. W naszych domach zazwyczaj panuje nieco wyższa temperatura, ale nie ma powodu do obaw, nie wpłynie ona znacznie na trwałość zapachu.

Perfumy należą do produktów luksusowych. Nie kupujemy ich każdego dnia, dlatego, gdy w końcu wymarzony zapach trafi na naszą półkę, powinniśmy odpowiednio o niego zadbać, by cieszyć się trwałością jak najdłużej.

Reklama

Najlepsze tematy