Jak dobierać zapachy do okazji

Wbrew pozorom, przygotowując się do ważnego wyjścia nie możemy skupić się tylko na garderobie, jaką zamierzamy założyć.

O tym, że sukienka, buty czy garnitur powinny pasować do okazji pamiętamy prawie wszyscy. Wielu Polaków nie wie jednak, że równie ważne jest dobranie odpowiedniego zapachu. Zobaczcie, jak wybrać odpowiedni, pasujący do okoliczności zapach, by nie być wytykanym palcami.

Reklama

Według badań różnych naukowców, zapachy zostają w naszej pamięci o wiele dłużej niż wszystkie inne wspomnienia.

Elegancko, skromnie z klasą

Jak dobierać perfumy, by nie popełnić towarzyskiego faux pas? W dużym skrócie można powiedzieć, że w przypadku perfum panują podobne reguły, jak przy wybieraniu stroju. Idąc do pracy zrezygnuj z mocnych, "krzykliwych" zapachów. Piżmowe, orientalne nuty zarezerwuj na wieczorne wyjścia lub randkę. Zwłaszcza, jeśli pracujesz w biurze, banku czy urzędzie, używane przez ciebie perfumy powinny być jak najbardziej delikatne i dyskretne. Bardzo dobrze sprawdzą się zapachy stworzone na bazie nuty drzewnej (czyli pachnące paczulą, sandałem lub cedrem), wodnej (takie jak arbuz czy lilia wodna) lub lekkie połączenia kwiatowo-owocowe.

Imprezowy zawrót głowy!

Jeżeli wybierasz się na wieczorną imprezę, bankiet lub raut, zdecydowanie możesz pozwolić sobie na większą dawkę zapachowego szaleństwa. Każdy zapach jest dozwolony!  Możesz otoczyć się cięższą, piżmową mgiełką,  woalką mirry, cywetu, ambry, aurą kardamonu lub goździka. Zdecydowanie wskazane są także wszelkie szyprowe mieszanki.  Impreza ma być preludium do randki? Sięgnij po zapachy, które są cenionymi afrodyzjakami! Doskonale sprawdzi się zapach sandałowy, ylangowy lub jaśminowy. Pamiętaj, że nawet wieczorową porą najważniejszy jest umiar. Perfumy mają pokazać twój temperament, ale nie mogą stworzyć wokół ciebie gęstego, duszącego oparu.

Na siłownię

Wiele kobiet przed pójściem na siłownię czy inne zajęcia sportowe, poza antyperspirantem, używa także perfum. Jeżeli też do niech należysz, to pamiętaj, że na takie wyjście zdecydowanie lepsze są minimalistyczne, owocowo - kwiatowe zapachy. Pamiętaj także o tym, że  czasie ćwiczeń wzrasta temperatura ciała, przez co substancje lotne perfum uwalniają się szybciej, a wydzielany zapach jest bardziej intensywny.

Delikatność teatralna!

W teatrze teatralny może być tylko makijaż i to u aktorów, a nie u widzów. Idąc na spektakl zrezygnuj nie tylko z przesadnej, wieczorowej kreacji (ciężkie "toalety" w teatrze już dawno przeszły do lamusa), ale i zbyt "zdobnych" perfum. To nie na tobie ma koncentrować się uwaga siedzących obok osób. Idąc do teatru czy kina, powinno się używać zapachów dyskretnych, niezbyt intensywnych, które nie będą drażnić osób siedzących blisko ciebie.

Dobierając zapach, warto też zwrócić uwagę na porę roku. Latem i późną wiosną dużo lepiej sprawdzą się orzeźwiające, cytrusowe perfumy. Zimą możemy postawić na nieco cięższe, lekko korzenne zapachy. Pamiętaj, by odpowiedni zapach wybierać nie tuż przed wyjściem, ale rano. Tuż po przebudzeniu receptory węchowe są najbardziej wyczulone.

 

Reklama

Najlepsze tematy