Jak to jest zrobione? Analiza składników perfum

W jaki sposób powstają aromaty zamknięte w małym flakoniku? Jak to możliwe, że nuta perfum uwalnia się stopniowo przez cały wieczór? Poznajmy sekrety tworzenia zapachów!

Prawdopodobnie każda z nas zastanawiała się kiedyś nad tym, jak wygląda cały proces tworzenia perfum. Skąd biorą się różne aromaty? W jaki sposób producentom udaje się zamknąć je we flakoniku lub odtworzyć całkowicie zapach znany nam z natury?

Pochodzenie zapachów

Reklama

Pisząc o pochodzeniu różnych zapachów nie sposób nie wspomnieć o tych najbardziej znanych. Najpopularniejsze składniki perfum, czyli piżmo, cywet i ambra są pochodzenia zwierzęcego.

Piżmo jest wydzieliną z gruczołów piżmowca syberyjskiego. Ten cenny afrodyzjak pozyskiwano zabijając zwierzę i wycinając gruczoły. Podobnie jest w przypadku cywetu - zapachu pochodzącego z gruczołów cyweta afrykańskiego.

Innym składnikiem perfum pochodzenia zwierzęcego jest kastoreum, pochodzący z gruczołów skórnych bobra europejskiego. Zwierzętom służy on głównie do znaczenia terytorium i natłuszczania futra. W perfumiarstwie stosowany jest często do utrwalenia zapachu i uzyskania efektu zmysłowości.

Również popularna ambra to nic innego jak wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota. Choć dla wielu z nas nie brzmi to przekonująco, a sam zapach ambry może wydawać się nam odstręczający, w rzeczywistości jest to jeden z częściej wykorzystywanych przez perfumiarzy składników utrwalających i podkreślających końcowy zapach wydobywający się z flakonika.

Na szczęście dziś piżmowce nie muszą czuć się zagrożone, ponieważ znaczna większość producentów perfum zrezygnowała ze stosowania tych naturalnych aromatów. Powodem jest nie tylko dbanie o środowisko, ale również wysoka cena tradycyjnie pozyskiwanych zapachów. W zamian stosuje się syntetyczne odpowiedniki, które pachną identycznie jak ich pierwowzór.

Odtwarzanie natury

Jak to możliwe, że flakonik znajdujący się w naszej kosmetyczce tak idealnie odtwarza zapach gruszki i pomarańczy lub kwiatową nutę irysów czy jaśminu? Wszystko dzięki stosunkowo nowoczesnej metodzie ekstrakcji nadkrytycznej dwutlenkiem węgla.

Pozwala to uzyskać stan nadkrytyczny, czyli stan ciekły o właściwościach zbliżonych do gazowego, zwany często czwartym stanem skupienia. Substancje pozyskane w ten sposób są niemal identyczne z ich pierwowzorem, jednak nie pozostawiają ciężkich i mdlących nut zapachowych.

Metoda ta daje perfumiarzom nieograniczone pole do popisu przy tworzeniu nowych aromatów. Dzięki temu na rynku pojawiają się coraz to nowsze perfumy, które łączą ze sobą nieoczywiste nuty, jak na przykład świeży, chłodny zapach w zestawieniu z mocnym dodatkiem słodkich pralin.

Pozyskiwanie zapachów z użyciem ekstrakcji nadkrytycznej CO2 ma jeszcze jedną zaletę. Substancje uzyskane w ten sposób idealnie sprawdzają się w roli rozpuszczalników, dzięki czemu możliwe jest przenikanie się różnych nut zapachowych w jednym flakoniku.

Utrwalanie perfum

Jedną z najważniejszych cech perfum, zaraz obok pięknego aromatu jest ich trwałość. Im dłużej zapach utrzymuje się na naszej skórze, tym lepiej, dlatego producenci perfum prześcigają się w pomysłach jak utrwalić zapach wydostający się z flakonika.

Jednym z takich sposobów jest wykorzystanie technologii kapsułkowania zapachu za pomocą cząsteczki cyklodekstryny. To naturalnie występujący cukier, który rozpuszcza się w kontakcie z wodą. Kapsułka ma kształt pierścienia, który w swoim wnętrzu wiąże olejki eteryczne, a zewnętrzną powłoką przyciąga wodę.

Zapach zamknięty w takich cząsteczkach zachowuje się niczym nasycona gąbka. Aromat uwalnia się stopniowo, "otwierając" kolejne kapsułki dopiero w momencie kontaktu z wilgotną skórą. Dzięki temu nuta perfum jest intensywna nie tylko zaraz po spryskaniu nimi skóry, ale nawet kilka godzin później.

Do niedawna produkcja perfum opierała się wyłącznie na naturalnych zapachach, często pozyskiwanych z ogromną szkodą dla środowiska. Dziś dzięki zaawansowanym technologiom możemy cieszyć się oryginalnym zapachem utworzonym od początku do końca w specjalistycznym laboratorium. Korzystając z nowoczesnych technologii, perfumiarze pozwalają nam cieszyć się coraz to nowszymi połączeniami, których trwałość utrzymuje się przez cały dzień.

materiały promocyjne

Reklama

Najlepsze tematy