Jesień: Zapach dopasowany do pory roku

Czy zmiana perfum z okazji nadejścia kolejnej pory roku ma sens? Jakie zapachy pasują do jesieni? W jaki sposób mogą poprawić nasze samopoczucie? Przedstawiamy nuty, które pozytywnie wpłyną na nasz nastrój jesienią.


Upalne lato za nami. Choć pogoda nadal dopisuje, to na drzewach zaczynają żółknąć liście i czuć już chłodny powiew jesieni. Zmiany zachodzą nie tylko w przyrodzie, ale również w naszych organizmach, które pracują sezonowo. Okazuje się, że w zależności od pory roku, funkcjonujemy trochę inaczej. Naukowcy tłumaczą to dietą, ilością światła, temperaturą, hormonami, ciśnieniem krwi. Tych czynników zapewne jest więcej, ale nie znamy do końca przyczyn metamorfozy następującej wraz ze zmianą pory roku. Jedno jest pewne: ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zapach naszego ciała. A gdy zmienia się nasz zapach, to powinniśmy dopasować do niego odpowiednie perfumy.

Reklama

Sezonowa dieta

W sezonie jesiennym zaczynamy przygotowywać nasze organizmy na zimowe chłody. Konieczna nam będzie grubsza tkanka tłuszczowa, dlatego jemy więcej tłuszczów i węglowodanów. Nasza dieta w tym okresie zawiera mniej warzyw i owoców, rezygnujemy z nich na rzecz pieczywa i mięsa. Ma to wpływ na zapach naszej skóry, a jak wiadomo, perfumy powinniśmy dobierać, sugerując się tym, jak komponują się z naszym ciałem. Z tego powodu orzeźwiające nuty letnie, jesienią mogą się zwyczajnie nie sprawdzić.

Mięta na jesienny brak koncentracji

Pora roku wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zdolności. Gilles Vandewalle z belgijskiego Uniwersytetu w Liege dowiódł, że w chłodniejszych miesiącach mamy problem z koncentracją, za to lepiej działają nasze umiejętności zapamiętywania. Dzięki tej wiedzy możemy przeciwdziałać sezonowym kłopotom. Pomocna okazuje się mięta, która doskonale poprawia skupienie, a także pomaga walczyć ze zmęczeniem i sennością spowodowaną krótszymi dniami. W dodatku doskonale wpływa na sprawność fizyczną, a to również może nam się przydać, gdy ciało zaczyna nabierać tkanki tłuszczowej. Zapach mięty zawierają w sobie perfumy Mexx Ice Touch.

Jaśminowe ukojenie nerwów

Wpływ na zapach naszej skóry mają również hormony. Spowodowany mniejszą ilością słońca spadek stężenia dopaminy sprawia, że stajemy się mniej skłonni do szaleństw, za to bardziej romantyczni. Potrzebujemy delikatności i namiętności. Takie ukojenie daje jaśmin, to właśnie kompozycje zapachowe z tym kwiatem wprawiają nas w stan błogości. Tę nutę znajdziemy w perfumach Mexx Woman.

Relaks z lotosem

Gdy przychodzi jesień, częściej czujemy się przemęczeni i szukamy drobnych przyjemności, które pozwolą nam się rozluźnić i zrelaksować. Takie właściwości ma zapach kwiatu lotosu. Można odprężyć się, biorąc gorącą kąpiel wzbogaconą płynem o tym aromacie albo pryskać się perfumami z tą nutą na co dzień. Idealną kompozycję wzbogaconą o kwiat lotosu proponuje Mexx w nowym flakonie Forever Classic Never Boring przeznaczonym dla przebojowych osób, które nie cierpią nudy, a jednocześnie odnajdują siłę w ponadczasowej klasyce.

Naenergetyzowani pomarańczą

Zapach pomarańczy aktywizuje do działania i redukuje stres. Właśnie tego nam potrzeba, gdy wraz z temperaturą spada poziom koncentracji i ciężko nam wziąć się do pracy. Zapachy cytrusowe kojarzą się z latem, ale czy słusznie? Przecież to właśnie późną jesienią i zimą pomarańcze są najsłodsze. Te pochodzące z wybrzeży Morza Śródziemnego zbierane są właśnie w listopadzie i do nas docierają już w pełni dojrzałe. Sezon na zapach pomarańczy dopiero więc nadchodzi! Tę nutę znajdziemy w energetyzujących perfumach Mexx Life is Now for Her.

Jesienne zapachy wcale nie muszą być nudne. Zaskakują świeżością i dają zastrzyk energii. Nie pozwólmy sobie zapaść w jesienno-zimowy letarg. Wąchajmy i cieszmy się tą piękną porą roku!

Reklama

Najlepsze tematy