Obdarowywanie bliskiej osoby: 5 porad, jak wybrać zapach na prezent

Chcesz podarować bliskiej osobie ekskluzywny prezent? Idealnie w tej roli sprawdzą się perfumy, czyli zmysłowy symbol luksusu. Dowiedz się, jak wybrać zapach, który spodoba się obdarowywanemu.

- Perfumy wyrażają szczególny rodzaj troski o obdarowaną osobę - mówi w wywiadzie dla Styl.pl Wojciech S. Wocław, dyrektor generalny Polskiej Szkoły Etykiety. - (...) Dopełniają całości, jak powiada moja przyjaciółka - są jak nasz logotyp. Perfumy dają nam poczucie luksusu i zbytku, na który możemy sobie pozwolić. To świetny prezent dla osób, które pozostają ze sobą w bliskich relacjach, również dlatego, że wręczając perfumy, musimy mieć pewność co do preferencji obdarowanego.

Reklama

Wybór perfum na prezent nie należy do łatwych zadań, ale jeśli uda ci się trafić w gust, sprawisz wiele radości obdarowywanej osobie. Lepiej jednak nie próbować strzelać na oślep. Pewnie zresztą zdarzyło ci się dostać perfumy, które wrzuciłaś do szuflady na wieczne zapomnienie lub oddałaś w lepsze ręce, wiesz więc, że czasem taki podarek może rozczarować. W jaki sposób wybrać perfumy, by naprawdę ucieszyć bliską osobę?

1. Bądź dobrym słuchaczem

Jeśli uważnie słuchasz tego, co mówią członkowie rodziny i przyjaciele, to wybranie dla nich odpowiedniego prezentu nie powinno sprawić ci trudności. Nie wystarczy jednak aktywizować się na tydzień przed daną okazją. Słuchać trzeba zawsze, przez cały rok. Prawdopodobnie nie raz bliska ci osoba zwróciła uwagę na piękny zapach na ulicy lub wprost mówiła o perfumach, które przypadły jej do gustu. Wykorzystaj tę wiedzę przy kupowaniu prezentu.

2. Manipuluj w słusznej sprawie

Nic takiego nie wychwyciłaś z rozmowy? W takim razie sama dyskretnie podpytaj. Możesz dać powąchać swoje perfumy i zapytać o zdanie. Prawdopodobnie uda ci się w ten sposób zainicjować dyskusję na temat gustów zapachowych. Możesz również poprosić tę osobę o pomoc przy zakupach ubraniowych i niby przy okazji wstąpić do drogerii. To również powinno rozpocząć rozmowę o ulubionych perfumach, a może wspólnie okryjecie nowy ulubiony zapach.

3. Myszkuj

Możesz również poradzić się znajomych i rodziny obdarowywanej osoby. Być może lepiej niż ty orientują się w jej zapachowych gustach. Jeśli i oni nie wiedzą, czym się psika, poproś, by pomogli ci zrobić małe śledztwo. Spróbujcie zajrzeć do jej kosmetyków w łazience. Na pewno gdzieś tam stoją też perfumy. Jeżeli flakon jest na wyczerpaniu, zadanie będzie proste, wystarczy kupić ten sam zapach. Posiada parę różnych buteleczek? Spróbujcie znaleźć w nich logikę. Dlaczego akurat te zapachy wybrała? Może mają jakiś jeden wspólny składnik, który podoba jej się szczególnie? Na tej podstawie można całkiem dokładnie określić gust obdarowywanej osoby. Pamiętaj jednak, by nie wtargnąć zbytnio w jej prywatność i nie szperać w rzeczach osobistych.

4. Pokieruj się intuicją

- Perfumy mają też swój dosłowny język: lekkie sugerują dzień, ciężkie - wieczór, orzeźwiające - lato, piżmowe i skórzane - zimę - mówi Wojciech S. Wocław we wspominanym wywiadzie. Tego języka możemy się nauczyć. Jeśli jest romantyczką kochającą vintage, to prawdopodobnie lubi zapachy kwieciste - róże, fiołki, jaśmin. Z kolei dziewczyna, która każdy weekend spędza aktywnie i codziennie po pracy leci na siłownię, raczej wybiera wonie energetyzujące - cytrusy, zieloną herbatę, bergamotkę. Pobaw się w interpretację obdarowywanej osoby, postaraj się dopasować zapach do jej osobowości.

5. Daj wolny wybór

Jeśli boisz się zaryzykować, wręcz jej bon podarunkowy. Wiele osób uważa, że to prezent pozbawiony charakteru i świadczący o słabej znajomości obdarowywanego. Prawda jest jednak taka, że z bonu ucieszy się każdy, z nietrafionego prezentu - nikt. Dlatego nie ma nic złego w dawaniu takich kart. Rozwiązaniem jest również zapytanie wprost o to, jakie perfumy chciałaby dostać. Trzeba się jednak liczyć z tym, że może poczuć się skrępowana, gdyż nie będzie chciała cię narazić na wysokie koszty, a poza tym prezent przestanie być niespodzianką.

Jeśli chcesz podarować bliskiej osobie coś naprawdę ekskluzywnego, to perfumy sprawdzą się idealnie. Jak powiedział Gianni Versace: "Perfumy to wykończenie elegancji. Szczegół, który subtelnie podkreśla wygląd. Niewidzialny dodatek, który uwydatnia osobowość kobiety". Na pewno więc ucieszy się z takiego upominku. Pamiętaj jednak, by podejść do zadania z empatią, w końcu nie robisz prezentu samej sobie!

materiały promocyjne

Reklama

Najlepsze tematy